-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
20.02.2018


W dniach 15-19 stycznia br. uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci brali udział w obozie językowym Euroweek w Różance k/Kłodzka. Tym razem towarzyszyła nam grupa 10 uczniów z Mystkowa, którą zaprosiliśmy do wspólnego wyjazdu celem zacieśnienia więzi międzyszkolnych, a przy okazji - obniżenia kosztów podróży.
Program obozu obejmował ponad trzy dni intensywnych zajęć prowadzonych w języku angielskim przez młodych wolontariuszy z różnych stron świata, m.in. z Indii, Indonezji, Filipin, Gruzji, Armenii, Kolumbii i Łotwy. Nie były to - rzecz jasna - lekcje w typowym, szkolnym znaczeniu tego słowa; zamiast tego uczniowie brali czynny udział w zabawach integracyjnych, warsztatach i prezentacjach przygotowanych przez wolontariuszy. Wielokrotnie pracowali w małych grupach, starając się sprostać otrzymanym zadaniom. Należało na przykład: zrobić listę oczekiwań związanych z pobytem na obozie, napisać krótką historyjkę z użyciem kilkudziesięciu podanych wcześniej słów, stworzyć mini-serwis informacyjny z najświeższymi newsami i prognozą pogody - to wszystko oczywiście w języku angielskim. Rzecz jasna, nikt tu młodzieży nie poprawiał ani nie krytykował popełnianych błędów; liczyła się wyłącznie skuteczna komunikacja, za którą uczniowie byli nieustannie chwaleni i nagradzani brawami.
Wyjątkowym wydarzeniem był euroweekowy talent show - konkurs talentów. Nasi uczniowie - początkowo przestraszeni formułą imprezy (każdy musi wziąć udział, bo każdy ma jakiś talent) fantastycznie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Śpiewając, tańcząc, odgrywając kabaretowe scenki stworzyli wspólnie wspaniałe widowisko, wprawiając w autentyczny podziw wszystkich nauczycieli i wolontariuszy.

Oddajmy na koniec głos samym uczestnikom obozu - ich wypowiedzi to chyba najlepsza recenzja tej imprezy:

"Naszym zdaniem Euroweek jest niezapomnianą przygodą. To właśnie tam nawiązujemy nowe przyjaźnie, poznajemy różne kultury i tradycje. Jednak priorytetowa rzeczą jest doskonalenie języka angielskiego. Poza tym rozwijamy swoje talenty i stajemy się bardziej kreatywni. Wracamy za rok!"

"Obóz Euroweek jest naprawdę cudownym przeżyciem. Mamy okazję poznać tam wiele osób z Polski, jak i z zagranicy. W tym roku miejsce, w którym spędziliśmy kilka dni było idealne, aby odpocząć psychicznie. Polecam go wszystkim serdecznie!"

"Euroweek jest fantastycznym doświadczeniem. Poznajemy nowych ludzi i tradycję krajów, z których oni pochodzą. Uczymy się współpracy w grupach. Wracamy za rok!"

"Naszym zdaniem obóz Euroweek jest świetnym pomysłem, aby młodzież mogła spędzić czas z osobami z różnych kultur, rozmawiając w języku angielskim. Na obozie Euroweek jesteśmy po raz drugi, nadal nasze wrażenia są wspaniałe."


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
05.11.2017


Dzień Edukacji Narodowej to święto obchodzone w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Na tę okoliczność 16 października 2017 roku odbył się apel. Uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali inscenizację obrazującą pracę nauczyciela na przestrzeni lat. Wesołe scenki w zabawny i żartobliwy sposób ukazywały relacje nauczycielsko-uczniowskie. Dopełnieniem całości była piosenka w wykonaniu uczniów klasy IV i V. W dalszej części uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i podziękowania oraz wręczyli symboliczne upominki. Do życzeń dołączyli się również rodzice, dziękując nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie ich dzieci. Na zakończenie Dyrektor Szkoły pani Edyta Danielska również podziękowała całemu Gronu Pedagogicznemu i pracownikom obsługi szkoły, podkreślając ich trud wkładany w proces dydaktyczny i pracę wychowawczą.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
05.11.2017


16 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez Bractwo rycerskie "Kerin". Lekcja dostarczyła wiedzy na temat początków państwa polskiego. Uczniowie mogli zapoznać się z dużą kolekcją rekwizytów uzbrojenia i strojami rycerzy. Chętni mogli dotknąć, podnieść oręż i broń. Zajęcia prowadzone w interesujący i humorystyczny sposób obrazowo przybliżały do minionych wydarzeń. Bractwo rycerskie zaprezentowało w ciekawy sposób czasy Bolesława Chrobrego i okoliczności zjazdu w Gnieźnie. Opowieści o dawnych dziejach z historii Polski, ilustrowano scenkami. Wiele radości przyniosło uczniom wcielanie się w role rycerzy Bolesława Chrobrego, samego króla, czy biskupa Wojciecha.
W postacie historyczne wcielili się :
Mały Bolesław - Mateusz Kruczek ( kl.V)
Dorosły Bolesław - Mikołaj Marcisz (kl.VI)
Wysłannik króla - Hubert Łęczycki (kl.IV)
Święty Wojciech - Hania Biskupska (kl.V)
Poganin - Paulina Jabłońska (kl.V)
Otton III - Mateusz Siedlarz (kl.VI)
Rycerze Ottona i Chrobrego - Jakub Witek i Łukasz Górka (z kl.VII).

Wszystkim gratulujemy odwagi i zdolności aktorskich.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
05.11.2017


W piątek 13 października uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję, aby zapoznać się z pracą funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, bazą lokalową oddziału, jak również sprzętem niezbędnym do wykonywania codziennej pracy. Wiele emocji wzbudziło u naszych uczniów stanowisko ze sprzętem, kajdanki, hełmy, kamizelki kuloodporne który na co dzień używają funkcjonariusze. Uczniowie mogli zobaczyć również samochody służbowe wraz z ich wyposażeniem. Wizyta została zakończona zwiedzaniem sali tradycji. Dzieci oprowadzali funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy w wyjątkowo serdeczny i profesjonalny sposób przybliżyli naszym uczniom specyfikę swej służby, oraz zapoznali z wykorzystywanym w pracy sprzętem. Była to bardzo atrakcyjna lekcja, a przy tym niepowtarzalna okazja do poznania tajników trudnej i odpowiedzialnej służby.

Wizyta w komendzie oddziału uświadomiła naszym uczniom, jak ważna jest rola funkcjonariuszy Straży Granicznej: chronią nasze granice przed nielegalnymi migrantami, zapobiegają przewożeniu nielegalnych środków oraz zapewniają porządek publiczny.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
05.11.2017


9 października w Bibliotece Publicznej w Mystkowie mogliśmy spotkać się z panem Marcinem Pałaszem - pisarzem książek dla dzieci młodzieży, autora słuchowisk radiowych, laureatem Ogólnopolskiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, autor szkolnej lektury pt. "Sposób na Elfa".

Pisarz opowiadał o tym jak powstają jego książki, co jest inspiracją do ich tworzenia oraz, że są one pełne humoru i optymizmu. Jak się okazało wiele z tych historii podsuwa mu samo życie. Są to zdarzenia, które przytrafiają się rodzinie i znajomym pana Marcina, ale także dzieciom piszącym do niego o swoich przygodach. W trakcie spotkania uczniowie zadawali również pytania dotyczące m.in. zainteresowań i marzeń autora, a on odpowiadając ujawniał anegdoty związane z powstaniem poszczególnych książek. Były to spotkania autorskie, promujące czytelnictwo i rozwijające wiedzę. Spotkania z pisarzami i książką to jeden z elementów kształtowania nawyku czytelniczego i miłości do literatury. Jeżeli dziecko zaczyna sięgać po literaturę, to nawyk ten zostaje mu na zawsze. Zaowocuje on w przyszłości mądrością, ciekawością świata, wrażliwością i sukcesem. Książka to posag, który dziecko dostaje na całe życie.

Po uczcie duchowej czytelnicy otrzymali również coś dla ciała między innymi hitem sprawiającym wiele radości, było ciasteczko z wróżbą, które każdy uczestnik losował. Końcowym akcentem było zrobienie pamiątkowego zdjęcia z mistrzem pióra.

Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali autografy oraz mieli możliwość zakupienia jego książek.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
05.11.2017


26 września br. nauczyciele języków obcych tj. Pani Iza Biskupska, Pani Marta Skrzypiec i pani Edyta Łęczycka zorganizowały obchody Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie klas młodszych, oraz klas siódmych i gimnazjalnych zaprezentowali wybrane kraje, ich kulturę i język. Uczniowie posługiwali się kilkunastoma językami używanymi w różnych krajach europejskich. Wspólne śpiewanie piosenki "Panie Janie" w różnych językach dostarczyło nam nie lada atrakcji. Przedstawienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem całej społeczności szkolnej. Dzień Języków to udane święto, które ma na celu zachęcić każdego z nas do uczenia się języków. Jest to bardzo ważne, ponieważ im więcej języków znamy tym łatwiej jest nam w życiu. Możemy starać się o lepszą pracę, bez problemu porozumiewać się z innymi za granicą czy też rozumieć o czym są piosenki, gry czy filmy.
Ucząc się języków innych narodów poznajemy także ich kulturę i historię.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
08.10.2017


3 października 2017 uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach na festiwalu filmowym "kinojazda" w kinie "Sokół" w Nowym Sączu. Główną atrakcją był film " Auta 3". Dzieciaki miały mnóstwo zabawy. Przywitały nas barwne postacie bajkowe i filmowe. Dzieci brały udział w konkursach dotyczących znajomości postaci oraz wydarzeń ze znanych filmów dziecięcych oraz bajek. Po spektaklu filmowym gdzie głównymi bohaterami byli uwielbiany przez wszystkich McQueen oraz Złomek i inni, dzieci skorzystały z wielu dodatkowych atrakcji: malowanie twarzy, balonikowe figurki. Wzięły również udział w scence z Akademii Pana Kleksa, gdzie mogły zaobserwować jak wygląda praca na planie filmowym.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
08.10.2017
SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

29 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły (0, I, II ) zostali zaproszeni na spotkanie z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszalnicy . Najpierw dzieci zapoznały się z obiektem tutejszej straży i jego pomieszczeniami. Następnie wysłuchały  ciekawych opowieści  o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się także w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary , ratują ludzi ale też pomagają podczas powodzi , ratują zwierzęta. Wzywani są także do wypadków samochodowych i do wielu innych akcji w których potrzebna jest pomoc. Największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie i ich wyposażenie, które dzieci mogły z bliska oglądnąć, dotknąć i poznać sposób ich wykorzystania podczas akcji. To ciekawe i pouczające spotkanie na  długo pozostanie w pamięci dzieci. Dziękujemy!!!
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
08.10.2017
W czwartek 14 września uczniowie klas I -III wraz z opiekunami wyruszyli na szkolną wycieczkę na Wzgórze "Święty Krzyż". Pogoda była wymarzona, droga spokojna i wszyscy byliśmy w super nastroju. Wyjście to związane było ze Świętem Podwyższenia Krzyża. Święto to przypomina nam wielkie znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju. Na wzgórzu dzieci zapoznały się z informacjami dotyczącymi tego miejsca, zapisanymi na kamiennych tablicach. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną nie omieszkając wejść do lasu. Podczas wędrówki uczniowie rozmawiali jak zmienia się las jesienią. Wiele radości przyniosło znajdywanie grzybów. "To była superowa wycieczka, najlepsza i najdłuższa" mówiły dzieci - zapominając o zmęczeniu i bolących nogach..
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
12.07.2017
Gmina Kamionka Wielka od 1 czerwca 2017r. przystąpiła do realizacji projektu pn. "Akademia równych szans - wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w gminie Kamionka Wielka".
W ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej oraz uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkół w Mszalnicy będą mieli możliwość wziąć udział w:
" zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych z matematyki
" zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z przyrody
" zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z fizyki
" zajęciach dodatkowych w ramach warsztatów wprowadzających w świat programowania

Dodatkowo uczniowie szkoły (zarówno podstawowej jak i dotychczasowego gimnazjum), którzy mają trudności z nauką języka angielskiego będą mieli szansę skorzystania ze stypendiów na naukę języka angielskiego. Stypendia będą przyznawane na naukę języka angielskiego w szkołach językowych. Wysokość stypendium wynosi 1 800.00 zł/ucznia.
Poza stypendiami i realizacją zajęć dydaktyczno- wyrównawczych oraz dodatkowych dla uczniów realizacja projektu przewiduje również:
" wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej w narzędzia do nauczania przyrody
" wyposażenie szkolnej pracowni fizycznej w narzędzia do nauczania fizyki
" wyposażenie szkolnej pracowni matematycznej w przyrządy do nauczania matematyki
" Zakup sprzętu TIK do szkoły w ramach zwiększenia wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania
" Szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek zatrudnionych w Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum w Zespole Szkół w Mszalnicy ukierunkowane na rozwój umiejętności zawodowych w dwóch obszarach tematycznych tj.:
" nauczania w obszarze przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz pracy metodą eksperymentu
" wykorzystania nowoczesnych narzędzi oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych

Wartość projektu: 1 121 880,40 PLN w tym:
" współfinansowanie Europejskiego Funduszu Społecznego: 1 057 725,40 PLN
" współfinansowanie krajowe z budżetu państwa: 993 570,40 PLN
" wkład własny Gminy Kamionka Wielka: 64 155,00 PLN

Rekrutacja uczniów/uczennic na zajęcia wyrównawcze będzie się odbywać w dwóch cyklach: I cykl w roku szkolnym 2017/2018 w terminie od 19.06.2017r. do 30.09.2017r; II cykl w roku szkolnym 2018/2019 w terminie od 19.06.2018r. do 30.09.2018r. Dodatkowa rekrutacja (w przypadku wolnych miejsc w poszczególnych grupach) zostanie przeprowadzona w terminach: od 25.01.2018r. do 09.03.2018r. (I cykl) oraz od 25.01.2019r. do 09.03.2019r. (II cykl).
Rekrutacja uczniów/uczennic na zajęcia dodatkowe w ramach warsztatów wprowadzających w świat programowania odbędzie się w terminie od 01.10.2018r. do 31.12.2018r.

Na terenie szkoły zostaną zorganizowane spotkania z uczniami i rodzicami, których celem będzie zapoznanie z założeniami i celami projektu oraz zachęcenie do udziału w nim i wskazanie korzyści wynikających z uczestnictwa. Terminy spotkań oraz wszelkie informacje na temat rekrutacji zostaną podane na stronie internetowej szkoły.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zobligowane są do zapoznania się z Regulaminem Rekrutacji i uczestnictwa w projekcie oraz złożenia kompletnie wypełnionych załączników do regulaminu


Link do załączników


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
12.07.2017


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Nareszcie nadszedł ten upragniony, wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Po roku intensywnej nauki, szkolnych obowiązków 23 czerwca spotkaliśmy się, aby uroczyście zakończyć rok szkolny 2016/2017. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. po której każdy z uczniów udał się na ostatnie przed wakacjami spotkanie z dyrektorem, uczącymi nauczycielami. Zebranych rodziców i nauczycieli powitała pani Dyrektor Edyta Danielska, życząc wszystkim bezpiecznych wakacji. Następnie wyróżnieni zostali uczniowie z bardzo wysokimi wynikami nauczania i wzorowym zachowaniem. Pani Dyrektor szkoły wręczyła dyplomy za udział w licznych ogólnopolskich konkursach przedmiotowych.

Na zakończenie wszyscy uczniowie udali się do klas, aby z rąk wychowawców otrzymać świadectwa. Dla absolwentów gimnazjum była to ostatnia lekcja wychowawcza w naszej szkole. Im życzymy powodzenia w dalszej edukacji, zaś wszystkim miłych, słonecznych, udanych i pełnych przygód wakacji.

Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami było zabawnie jednak każdy z uczniów pozytywnie wspomina minione miesiące. Życzymy więc wszystkim udanych wakacji, miłego wypoczynku, wielu niezapomnianych przeżyć, szczęśliwego powrotu do szkoły .
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
07.05.2017


PROJEKT EDUKACYJNY W PRZEDSZKOLU

Kontakt ze sztuką jest jednym z najwspanialszych sposobów rozwijania zdolności u dzieci w wieku przedszkolnym, które wykazują naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Wprowadzanie ich w świat wartości estetycznych poprzez zabawy teatralne rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Właśnie taki świat odkryły dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Zespole Szkół w Mszalnicy, biorąc udział w projekcie edukacyjnym MOJA PRZYGODA Z TEATREM. Inspiracją do powstania projektu był oglądany w przedszkolu teatrzyk o Koziołku Matołku, który wzbudził ciekawość wśród przedszkolaków i stał się głównym tematem ich zabaw swobodnych oraz twórczości plastycznej. W związku tym powstała wstępna siatka tematyczna ilustrująca aktualny zasób wiedzy dzieci na temat teatru i lista pytań - czego chciałyby się jeszcze dowiedzieć. Kolejnym etapem projektu były wizyty ekspertów. Dzieci miały możliwość porozmawiać z osobami pracującymi w teatrze m. in. z aktorem, reżyserem, kostiumologiem, dzięki którym poznały podstawowe pojęcia związane z teatrem, zrozumiały , że ogromne znaczenie w teatrze ma m. in. ruch, gest i mimika twarzy. W ramach zajęć terenowych została zorganizowana wycieczka do teatru w N.Sączu , umożliwiająca dzieciom poznanie teatru "od kuchni". Przez cały czas trwania projektu przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zajęciach doświadczając wszelakich bodźców związanych ze sztuką. Finałem projektu było przygotowanie przez dzieci przestawienia teatralnego pt. "PO CO JEST ZIMA", który został pokazany podczas uroczystości "DNIA BABCI I DZIADKA" oraz dla dzieci z klas I -III i rodziców. Uśmiech na twarzach małych artystów, pokonanie bariery nieśmiałości i satysfakcja z osiągniętych celów potwierdziły tylko słuszność podjęcia takich działań.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
28.11.2016


Dzień Edukacji Narodowej 2016

Dnia 14 października 2016 r. w naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej.
W ramach uroczystości uczniowie klasy III szkoły podstawowej przygotowali inscenizację pod tytułem "Mały Czesio" opowiadającą w groteskowy sposób o codziennym życiu uczniów i nauczycieli.
Dodatkowo uczennice klas młodszych Asia Górka, Gabrysia Janus oraz Madzia Porębska zaśpiewały piosenkę "Pięknie żyć", a uczennice klasy III gimnazjum Anna Siedlarz, Anna Popiela oraz Wioletta Jelito piosenkę "Nasza szkoła". W pięknym śpiewie dziewczynom towarzyszyli uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli prezentację przedstawiającą "Dzień Nauczyciela na wesoło" i wysłuchali życzeń skierowanych ze strony pani Dyrektor oraz Przewodniczącej Rady Rodziców do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
20.10.2016


Poczytaj mi Mamo i Tato

5 października 2016r. w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. Zaproszeni rodzice oraz pani dyrektor odczytali wybrane fragmenty książek. Słuchaczami ich wystąpień byli uczniowie najmłodszych klas. Czas tego wydarzenia umilały piosenki o czytaniu w wykonaniu dzieci.

W Polsce Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Wydarzenie jakie miało miejsce w naszej szkole nawiązuje do tej idei.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
31.08.2016


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

W dniu 01.09.2016 r.

7:30 - Msza Święta

9:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku Szkoły.

Obowiązuje strój galowy.-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
06.2016


Koniec roku szkolnego 2015/2016

Kończąc rok szkolny 2015/2016 podsumowaliśmy pracę naszych uczniów.
Sukcesy uczniów.
Gminny Turniej Tenisa Stołowego
I miejsce Mikołaj Kiełbasa
I miejsce Anna Siedlarz
II miejsce Paweł Kunicki

Powiatowy Turniej tenisa Stołowego - III miejsce Mikołaj Kiełbasa

Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej - III miejsce SP
Monika Michalik, bieg II miejsce
Marzena Gaborek, bieg III miejsce
Kacper Kiełbasa, bieg III miejsce
Maciej Jawor, rzut I miejsce
Klaudia Smoleń, bieg III miejsce
Piotr Kiełbasa, bieg I miejsce
Faustyna Kruczek, bieg II miejsce
Kacper Piwko, pchnięcie kulą I miejsce
Filip Jelito, bieg II miejsce
Dawid Kiełbasa, bieg III miejsce

Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej - II miejsce , 6 uczniów klasy VI

Gminne Zawody Wiedzy Pożarniczej - Górka Szymon I miejsce
Mikołaj Kiełbasa III miejsce

Gminny Turniej "Majówka z Piłką Nożną" - III miejsce i II miejsce

Konkurs historyczny "Polska za czasów Piastów" -III miejsce Oliwia Mikołajczyk

Góra Grosza - I miejsce w szkole klasa I sp

"Lachowskie godonie" - I miejsce Julia Górka kl. I gim
II miejsce Filip Mółka kl.V sp
III miejsce Faustyna Kruczek kl.V sp

Gminny konkurs "Mistrz Pięknego czytania" - III miejsce - Kacper Kiełbasa

Ogólnopolski konkurs matematyczny "Kangur" wynik bardzo dobry Kiełbasa Kacper
wyróżnienia : Porębska Magdalena
Grala Dawid
Biskupska Hanna
Marcisz Mikołaj
Biskupska Gabriela
Biskupska Małgorzata

Przegląd Grup Kolędniczych - "Grupa z gwiazdą" - I miejsce w Przeglądzie Gminnym, Powiatowym i małopolskim - Kamil Kiełbasa, Filip Mółka, Dominik Górka

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Buliba" - klasa 0

Gminny konkurs opowiadanie bajek - wyróżnienie -Magdalena Porębska

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Świetlik" - wyróżnienie Mateusz Bochenek

Gminny Konkurs plastyczny "Chcę, żeby." I miejsce Hanna Biskupska
Wyróżnienie - Dominika Górka

Szkolny Konkurs "Kartka świąteczna" I miejsce Wiktoria Chruślicka
II miejsce Marta Kruczek
III miejsce Karolina Porębska, Asia Kruczek

Nadleśnictwo Nawojowa - "Mój portret głuszca" - I miejsce Róża Wiercioch
Wyróżnienie Anna Pogwizd

Szkolny Konkurs Plastyczny " Z wizytą w jesiennym sadzie"
I miejsce Ania Pogwizd
II miejsce Dominika Górka
III miejsce Ania Popiela

Szkolny Konkurs Plastyczny "Nie pal przy mnie , proszę"
I miejsce Małgorzata Biskupska kl.V
II miejsce Magdalena Pogwizd kl.V i Kinga Ogorzałek kl.VI
III miejsce Gabriela Biskupska kl. V

Gminne Biegi Przełajowe I miejsce - Maciej Tarasek
II miejsce Filip Jelito
II miejsce - Łukasz Kruczek
III miejsce - Faustyna Kruczek

Powiatowe biegi przełajowe V miejsce Filip Jelito

Wojewódzkie biegi przełajowe - 19 miejsce Filip Jelito

Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej
II miejsce Oliwia Mikołajczyk, Marzena Gaborek, Karolina Porębska, Klaudia Ogorzałek, Urszula Michalik, Monika Michalik

Gminny Konkurs Matematyczny "I Ty możesz zostać Pitagorasem" - Małgorzata Biskupska II miejsce

Gminny Konkurs Recytatorski - II miejsce Hanna Biskupska

Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej - II miejsce : Anna Siedlarz, Anna Popiela, Wioletta Jelito, Kacper Gieniec

Zawody drużynowe
II miejsce Szkoła Podstawowa - Igrzyska Młodzieży Szkolnej

I miejsce - Sztafeta Gminna

III miejsce Turniej Orlika - Królowa Górna

Halówka - gminne w piłce nożnej II miejsce chłopcy, III miejsce dziewczęta GIM

Gminne Zawody w piłce nożnej - III miejsce chłopcy-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
05.2016


Dzień Mamy i Taty

Od wielu lat w naszej szkole uroczyście obchodzony jest Dzień Matki i Dzień Taty.
Podobnie było w tym roku. 24 maja wszyscy uczniowie wystąpili na scenie z serdecznymi życzeniami. Dzieci z oddziału 0 w galowych strojach przepięknie zatańczyły poloneza dla rodziców. Program artystyczny zakończony był występami muzycznymi uczniów naszej szkoły. Te krótkie chwile spędzone w szkole z pewnością na długo pozostaną w pamięci.

Drogim rodzicom życzymy aby każdy dzień z waszymi pociechami był szczęśliwy i radosny!


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
03.2016
Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2015/2016 do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I - III szkół podstawowych "Nie pal przy mnie , proszę"

Program miał na celu :
- porządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia
- kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
- uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
- uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

W ramach programu odbyły się zajęcia warsztatowe, na których dzieci dowiedziały się co to jest zdrowie, od czego zależy, co szkodzi naszemu zdrowiu, co robić gdy zdrowie jest zagrożone.
Na zakończenie programu w ramach podsumowania zdobytej wiedzy dzieci w formie plastyczne przedstawiły apel do rodziców.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom a zwłaszcza wychowawcom klas I-III o zaangażowanie w akcje.


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
03.2016


Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR"

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR".

Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych).
Konkurs ma charakter jednorazowego testu.
Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie "Kangourou , Sans Fronti`eres". Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

Spośród 28 uczniów biorących udział w naszej szkole wyniki - "bardzo dobry" otrzymał Kiełbasa Kacper uczeń klasy 2 sp.

Ponadto wyróżnieni one zostały osoby : Porębska Magdalena, Grala Dawid, Biskupska Hanna, Marcisz Mikołaj, Biskupska Gabriela, Biskupska Małgorzata.

Wszystkim wyróżnionym wielkie gratulacje!


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
03.2016
W roku szkolnym 2015/2016 klasa druga gimnazjum przystąpiła do realizacji obowiązkowych projektów gimnazjalnych. Projekt edukacyjny był realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmował następujące działania:
- wybranie tematu projektu edukacyjnego;
- określenie celów projektu edukacyjnego i zaplanowanie etapów jego realizacji;
- wykonanie zaplanowanych działań;
- publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.

Podsumowanie nastąpiło w dniu 23 marca 2016 r, w obecności uczniów klasy 1 gimnazjum, nauczycieli i rodziców.

Tematy zrealizowanych projektów.
1. Życie codzienne w epoce baroku a dziś.
2. Z czego słyną Niemcy.
3. Kapsuła czasu - historia, idea, projekt własnej kapsuły.
4. Fast food, niezdrowe żywienie.


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
03.2016
Środa to był ostatni dzień, w którym szliśmy do szkoły przed świętami. Nie tylko w domach przygotowywaliśmy się do Wielkanocy, ale w również w szkole. W tym dniu uczniowie klasy O wraz z wychowawcą i przy pomocy rodziców zorganizowali przedstawienie z okazji świąt Wielkanocnych. Oczywiście nie zabrakło także przepięknych palm wielkanocnych samodzielnie wykonanych przez rodziców.
Przedstawiciele klas złożyli pracownikom szkoły życzenia.


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
17.03.2016


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież Zapobiega Pożarom"

W dniu 9 lutego 2016 r. w Zespole Szkół w Mszalnicy odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
W Turnieju wzięło udział łącznie 20 uczniów:
Szkoła podstawowa - 11 uczniów,
Gimnazjum - 9 uczniów
Po dokonaniu oceny wyników eliminacji etapu szkolnego zakwalifikowano do udziału w etapie gminnym następujących uczniów:

Szkoła Podstawowa:
1. Dominik Górka
2. Mikołaj Kiełbasa

Gimnazjum:
1. Filip Kiełbasa
2. Łukasz Główczyk

Dnia 15 marca bieżącego roku, odbył się w Mystkowie etap Gminny OTWP.
Niestety nie udało się żadnemu uczniowi uzyskać awansu do etapu powiatowego.
Najlepsze 3 miejsce zajął Mikołaj Kiełbasa.

Uczniowie startujący w OTWP - etap szkolny, otrzymali pamiątkowe nagrody ufundowane przez prezesa OSP w Mszalnicy.-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
14.03.2016


UWAGA!!!

16 MARCA O GODZ. 12.30 ZAPRASZAMY
WSZYSTKICH CHĘTNYCH RODZICÓW I UCZNIÓW
NA
KIERMASZ PALM I STROIKÓW WIELKANOCNYCH
POŁĄCZONY Z INSCENIZACJĄ PT:
"WIELKANOCNE PISANKI"
W WYKONANIU DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO.
DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY PRZEZNACZONY BĘDZIE NA POTRZEBY DZIECI.


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
21.02.2016


Dzień Babci i Dziadka

Dnia 15 stycznia 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Mszalnicy wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz rodzicami gościli w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej wspaniałych gości - Naszych Dziadków i Babcie. Licznie przybyli goście mieli okazję nie tylko podziwiać występy swoich wnucząt, ale również zaśpiewać wspólnie z wnukami kilka kolęd, skosztować ciast, porozmawiać z dawnymi znajomymi.
Tą wyjątkową uroczystość rozpoczęła pani dyrektor mgr Edyta Danielska, która przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami.
Następnie uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej oraz przedszkolaki, pod kierunkiem pani Renaty Główczyk, Marzeny Pogwizd, Izabeli Jarosz i Anny Jelito wystawiły baśń pt: "Królowa Śniegu". Wspaniała publiczność gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które wykazały znakomitą grę aktorską, pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki.
Dodatkowo po tej inscenizacji wystąpiły uczennice klasy drugiej gimnazjum, śpiewając piosenkę "Say something" oraz grupa kolędnicza z jasełkami, prowadzona przez panią Edytę Kiełbasa.
Idealnym podsumowaniem uroczystości był koncert kolęd wykonany przez uczniów naszego gimnazjum. Obecni na sali goście przy akompaniamencie szkolnego zespołu muzycznego śpiewali wspólnie kolędy, a na zakończenie uroczystości gromkie "Sto lat!".
Każdy z naszych gości otrzymał od wnucząt własnoręcznie wykonany upominek z serdecznymi życzeniami i podziękowaniami.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu, błogosławieństwa Bożego i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, tak jak w tym wyjątkowym dniu.


Dzień Babci i Dziadka - film
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
15.12.2015


Z WIZYTĄ W JESIENNYM SADZIE

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty:

Gimnazjum :
I miejsce Anna Pogwizd kl.II
II miejsce Dominika Górka kl. III
III miejsce Anna Popiela kl.II

Wyróżnienia:
Anna Siedlarz kl. II
Adrianna Kędroń kl. III
Paulina Ogorzałek kl.III
Patrycja Bochenek kl. III

Szkoła Podstawowa:
I miejsce : Filip Mółka kl IV
II miejsce Monika Michalik kl. VI-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
13.12.2015


Hello guys!! - 3

Za nami dzień trzeci (ostatni). Po porannej rozgrzewce na świeżym powietrzu obejrzeliśmy prezentację dotyczącą Indii, którą przedstawił nam sympatyczny Hindus - Prim. Później Prim zdradził nam sekret. Dowiedzieliśmy, że słyszenie to nie to samo, co słuchanie. Zwróćcie uwagę, że po angielsku to dwa zupełnie różne słówka - hearing i listening. Czaicie? Nie? Jeśli zechcecie SŁUCHAĆ, wytłumaczymy Wam w poniedziałek. Potem była absolutnie fantastyczna zabawa! Nagrywaliśmy filmiki według podanego scenariusza - na przykład rodzice przyłapują cię, gdy palisz trawkę pod prysznicem albo. W poniedziałek Wam opowiemy! ;) Po pomidorowej i ruskich pierogach (Grzesiu zjadł 10 sztuk! Gdzie on to mieści?!) wysłuchaliśmy prezentacji naszego lidera - Emira. Dotyczyła ona kreatywności i innowacji. (Hej, nauczyciele! Wreszcie wiemy o co chodzi! - I. B., A. P.) Hitem dnia okazało się zadanie zatytułowane "Mission Impossible". Czterech liderów - przedstawicieli wszystkich szkół (w tym nasza Wera) - z niemałym trudem ogarniało ponad stuosobowy tłum, przydzielając każdemu zadanie. Właśnie trwają przygotowania do prezentacji. Uczniowie muszą m.in.:
Wcielić się w rolę Ronaldo (Grzesiu of course!), Andrzeja Dudy, Elvisa Presleya, Michaela Jacksona, Bruno Marsa, Justina Bibera
Sparodiować Adele śpiewającą "Hello"
Narysować karykatury wszystkich wolontariuszy
Udekorować salę na imprezę świąteczną
Wykonać upominki dla wolontariuszy i nauczycieli
Nakręcić horror bożonarodzeniowy
Ucharakteryzować się na babcię i dziadka


Kilka godzin później.

Już po imprezie. Prezentacja wypadła wspaniale - mission impossible została uroczyście ogłoszona mission possible, ponieważ wszystkie zadania (aż 15!!!) udało się zrealizować w rekordowym czasie zaledwie jednej godziny. Po kolacji (Pączki!!! Szarlotka!!! Yummy!!!) po raz ostatni zebraliśmy się w sali konferencyjnej, gdzie najpierw obejrzeliśmy prezentację na temat ojczyzny Antka / Antonia - Włoch. Potem zaczęła mówić Yuu Wii i wszyscy - pomimo zmęczenia - słuchali jej z zapartym tchem. Starała się przekonać nas, jak wiele mamy szczęścia, mając co jeść, w co się ubrać, mogąc codziennie chodzić do szkoły. Z perspektywy swojego kraju - Filipin, gdzie wciąż mało dzieci ma dostęp do edukacji - pokazała, że nasze życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Na koniec każdy z nas (w tym Nutella Mikołajczyk i Jolanta Kurczak. Hmmm?! Brzmi znajomo?) otrzymał certyfikat uczestnictwa w EuroWeek. Wielu z nas z radością wróci tu za rok (Ktoś chce pojechać z nami? Zapisy u pani Izy! Zbierajcie kasę!)

Wiemy na co czekacie! Ostatnia porcja Polish-English! Are you ready?
Teraz we are going to do mission impossible.
Tylko thirty minuty.
Jeden team, rozumisz?
Rozumisz my point?
Include your prosze pani.
Five guys will become dziadek and one girl is going to be babcia!
Now siadaj, smacznego everybody.
Antonio will make his prezentacja.
Jeszcze paper?
Masz papiera?
Teraz I want silentio, rozumisz?

A teraz idziemy pakować nasze sjutkejsy, rozumisz? See you on Monday! (BUUUUUU L)


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
13.12.2015


Hello guys!! - 2

Za nami dzień drugi. Po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka. Do busa wsiedli z nami wolontariusze: Meksykanin Memo i Filipinka You Wee (Czytaj: jułi - niestety pisownia przybliżona.) Na miejscu dowiedzieliśmy się, na czym polegała średniowieczna kara pręgierza. Na własnej skórze przekonali się o tym. Tak, tak, dobrze się domyślacie - Grześ, Łukasz i Rafał. O szczegółach na pewno chętnie opowiedzą po powrocie. Bądźcie cierpliwi! Kolejnym punktem programu dnia była wizyta w Muzeum Filumenstycznym (po polsku: muzeum ognia), gdzie panie nauczycielki nabyły podejrzane ilości zapałek (Panie Krzyśku! Trzeba mieć na nie oko!). W Kłodzku największą atrakcją była. Pizza! J Po powrocie ci, którzy nie najedli się pizzą, poszli na delicious obiad. Później obejrzeliśmy kolejną prezentację na temat Meksyku i "nauczyliśmy się" tańczyć salsę. Jednak największe emocje wzbudziła debata: Are boys smarter than girls? Oooo! Było gorąco! Prowadząca ją Filipinka, której imienia nadal nie potrafimy zapamiętać, przekonywała nas potem, że warto uczyć się angielskiego, warto ćwiczyć go przy każdej okazji - przed lustrem, na fejsie itp. Nie należy wpadać w nerwicę i mówić "I don't know", ponieważ to tworzy w naszym umyśle bariery, które uniemożliwiają nam komunikację. Ale zdecydowanie najlepszym punktem dnia były warsztaty z komunikacji. Zostaliśmy podzieleni na 12 grup i przez 5 minut rozmawialiśmy z jednym z wolontariuszy, po czym Emir (boss) krzyczał: "Change!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" i następowała zmiana. W ten sposób każdy mógł porozmawiać z kilkoma różnymi wolontariuszami. Pani Iza płakała ze wzruszenia (Serio! Pani Ania to widziała!), gdy po zajęciach uczniowie z wypiekami na twarzy i dumą w oczach oznajmiali: "Proszę pani! (Nie: "proszę panią", pamiętacie?) Ale się świetnie rozmawiało!" albo: "Wszystko zrozumiałam!" UWAGA! UWAGA! Pani Iza uroczyście ślubowała, że w związku z zaistniałą sytuacją już nigdy nie odezwie się do nikogo w szkole po polsku! Niestety, są na to świadkowie, więc szykujcie formę!

Na koniec! Najświeższa dawka Polish-English. Are you ready?
Always uśmiech!
We are more piękna than her.
Masz pytania? Masz pytania? No, thank you.
You are pasztet.
You come to your babcia and dziadek.
You are late, będzie big kara!

Do jutra! Bawcie się dobrze - my będziemy! (HAHAHAHAHAAA)


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
09.12.2015


Hello guys!! - 1

Pozdrawiamy Was z Eurołika!!!!! ;) Wczoraj wieczorem po prawie 7 wspaniałych godzinach spędzonych w busie i niezliczonych pytaniach: "Proszę panią, (Wrrrr! Pamiętajcie! Mówimy: Proszę pani!) daleko jeszcze?" dotarliśmy do niezwykłego miasteczka. prowadziła do niego droga, wzdłuż której rosły stare drzewa. Najpierw naszym oczom ukazał się spowity mgłą cmentarz. Potem piętrowe domy z wieżyczkami, a wszystko w wąskiej kotlinie otoczonej pięknymi górami! Ale do rzeczy. Na miejscu czekała na nas smaczna kolacja, WiFi (Huuurrraaaa!) i pięknie urządzone, czyściutkie pokoje. Potem poznaliśmy naszych rówieśników z innych szkół oraz wolontariuszy, którzy będą z nami pracować przez najbliższe dni. Nie pytajcie, jak mają na imię, bo nikt z nas póki co tego nie ogarnia. ;) Są crazy! : Cały czas się śmieją, wygłupiają i zaskakują swoistą mieszanką językową. Chcecie próbkę? Proszę bardzo!
- Make a koło.
- Cisza cebuli! Cisza ziemniaków! (Niestety, nie wiemy, co to znaczy, dlatego funkcjonujemy w nieustannym hałasie.)
- Chodź tu, my dear friend.
- You are masakra people..

Przejdźmy do konkretów. Zupełnie nie ma czasu się nudzić. Jest sporo gier i zabaw, na które musimy stawić się on time, w przeciwnym razie czeka nas kara.. Wiedzą coś o tym Grzesiu, Łukasz i Rafał, którzy po trzykrotnym spóźnieniu musieli odśpiewać publicznie piosenkę, której kompletnie nie znali. Poza tym na ich twarzach zostały namalowane serduszka i motylki. Na kolację dotarli już punktualnie. ;) Są też nieco poważniejsze zajęcia. Na prezentacji o Kenii, prowadzonej przez czarnoskórego Patryka (To jedyne imię, które jesteśmy w stanie wymówić.), dowiedzieliśmy się na przykład, jak na pierwszy rzut okaz rozróżnić geparda (cheetah) od lamparta (leopard), która to wiedza przyda nam się zapewne niejednokrotnie w drodze do szkoły. Pamiętajcie, cheetahs are friendly but leopards aren't! Potrafimy także zaśpiewać piosenkę w języku suahili.

PS. To piszę ja - Izabela Biskupska - językowo wszyscy radzą sobie świetnie, zwłaszcza, że nikt tu nie robi problemu z powodu użycia niewłaściwej formy czasownika albo niepoprawnej konstrukcji zdania. Doskonale streszcza to wyznanie jednej z wolontariuszek " I don't English very much." Tu liczy się only successful communication, co nie jest znowu takie trudne, gdy ma się smile and two hands.

Pozdrawiamy gorąco! Uczcie się pilnie, a my idziemy na disco! (HEHEHEHEEHE) Do jutra!


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
29.11.2015


KONKURS EKOLOGICZNY "ZRÓB TO SAM"

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym organizowanym przez serwis buliba.pl. Wspólnie z przedszkolakami stworzyliśmy jeżyka Gutka z różnorodnych odpadów gromadzonych w przedszkolu. Myślą przewodnią było wykonanie postaci, która zachęcałaby dzieci do zjadania owoców i jednocześnie pokazywałaby jak ciekawie wykorzystać materiały odpadowe. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu na "naszego jeżyka", które rozpocznie się 26. XI o godz. 12.00 i trwać będzie do godziny 23.00 dnia 30.XI. 2015 r.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W GŁOSOWANIU

W głosowaniu mogą wziąć udział tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu Buliba.pl. Rejestracja dla głosujących możliwa jest na stronie Buliba.pl lub na stronie konkursowej w zakładce "Dla głosujących":
GŁOSUJ TUTAJ

Po zarejestrowaniu się, aktywowaniu konta oraz zalogowaniu się, będzie można oddać swój głos na prace konkursowe w Galerii. Głosowanie odbywa się każdego dnia w godzinach od 7.00 do 23.00.

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO GŁOSOWANIA!!!


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
27.10.2015


W październiku bieżącego roku nasza szkoła zainicjowała projekt pt. "Żywi świadkowie historii", którego celem była współpraca pokoleń na rzecz poznawania historii, dlatego nawiązano kontakt z Klubem Seniora w Grybowie. W przedsięwzięciu udział wzięło 12 uczniów naszej szkoły z klasy 6 szkoły podstawowej oraz 1 i 2 gimnazjum. Spotkanie odbyło się w Grybowie, w siedzibie klubu seniora. Projekt opierał się na integracji i dialogu młodych osób ze starszymi ludźmi, a jego szczegółowa realizacja polegała na: " dzieleniu się seniorów wspomnieniami z czasów ich młodości, II wojny światowej, stanu wojennego czy czasów komunistycznych, w tym również oglądaniu pamiątkowych zdjęć; " przybliżaniu młodzieży lokalnej historii, tradycji, kultury i obrzędów; " wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych; " konfrontacji spojrzeń i wymianie doświadczeń ludzi w różnym wieku; " porównaniu szkoły dawniej i dziś. W zgodnej opinii uczniów była to cenna lekcja historii, bo uzyskali oni wiedzę o przeszłości, której nie ma w podręcznikach. Jeszcze jedną pozytywną rzeczą, jaką niewątpliwie udało się osiągnąć to wzmocnienie więzi międzypokoleniowej. Serdecznie dziękujemy członkom Klubu Seniora w Grybowie za miłe przyjęcie, poświęcony czas i niezapomnianą lekcję historii. Jednocześnie bardzo nam miło, że nasze przedsięwzięcie zostało zauważone i bardzo dobrze ocenione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Podziękowania, które otrzymaliśmy niech będą dla nas motywacją do dalszych działań na przyszłość.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
27.10.2015


W środę 14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. O godzinie dziesiątej zebrali się wszyscy uczestnicy tj. Pani Dyrektor, nauczyciele, pozostali pracownicy szkoły, uczniowie, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zaproszeni goście. Akademię rozpoczęły przemówienia uczennic klasy trzeciej gimnazjum, które przybliżyły historię powstania i rozwoju Komisji Edukacji Narodowej. Następnie dzieci ze szkoły podstawowej przedstawiły, jak na przestrzeni wieków zmieniał się system nauczania. Ponadto uczniowie przygotowali i pięknie wykonali piosenkę "Tak jak w szkole". Następnie odbyła się część oficjalna, podczas której przewodnicząca szkoły i przewodnicząca Rady Rodziców złożyły życzenia w imieniu wszystkich uczniów i rodziców. Uroczystość zakończyło okolicznościowe przemówienie Pani Dyrektor.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
27.10.2015


"Jesień daje nam owoce"

Jesień to pora roku, która daje nam największe bogactwo owoców i warzyw, w których zawarte są witaminy tak ważne i niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu człowieka.
W związku z tym początkiem października w Oddziale Przedszkolnym zrobiło się bardzo owocowo. Przez kilka dni dzieci rozmawiały na temat owoców, poznały ich rodzaje ,nazwy porównywały kształty i kolory. Dowiedziały się jak ważne w życiu dziecka jest ich spożywanie na surowo i bez dodatku cukru. Wspaniałą zabawą na podsumowanie tematyki o owocach było przygotowanie owocowych szaszłyków, które po zrobieniu wszyscy zjedli ze smakiem.


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
20.09.2015


W tym roku szkolnym w naszej szkole następuje duża zmiana - dotychczasowa dyrektor szkoły, p. Danuta Marszałek, z dniem 1 września 2015r. przeszła na emeryturę, zaś jej miejsce zajęła p.Edyta Danielska. Warto przypomnieć, że Pani Marszałek pracowała w naszej szkole 36 lat, w tym 24 lata na stanowisku dyrektora. Cała jej kariera zawodowa upłynęła zatem tu, w Mszalnicy.

Dotychczasowa Panią Dyrektor pożegnaliśmy już w ostatnim dniu ubiegłego roku szkolnego - Ona sama właśnie wtedy dokonała podsumowania swojej pracy, wspominając z ogromnym wzruszeniem początki swej drogi zawodowej oraz ludzi, których wtedy w mszalnickiej szkole spotkała. Dziękowała swym współpracownikom - gronu nauczycielskiemu, pracownikom obsługi, rodzicom i oczywiście samym uczniom, którym - jak powiedziała - przez wszystkie lata swej pracy starała się dobrze i uczciwie służyć.

Podziękowania dla Pani Dyrektor złożyli przedstawiciele Rady Rodziców, grona nauczycielskiego oraz uczniów - w imieniu tych ostatnich wystąpiła uczennica gimnazjum, Adrianna Kędroń, która przeczytała napisany przez siebie, specjalnie na tę okoliczność, wiersz. Nauczyciele dziękowali Pani Dyrektor przede wszystkim za życzliwy, ludzki styl piastowania przez nią stanowiska; za to, że pomimo nawału biurokratycznych obowiązków zawsze zachowała życzliwy stosunek do ludzi, wśród których pracowała.

Uroczystość miała niezwykłą atmosferę: Pani Marszałek nie kryła wzruszenia, które oczywiście udzieliło się wszystkim uczniom, nauczycielom i licznie zgromadzonym rodzicom - wszyscy oni zgotowali Pani Dyrektor długą, serdeczną owację.

Nowej Pani Dyrektor Edycie Danielskiej życzymy udanego startu w nowej pracy; nade wszystko zaś - życzliwego wsparcia całej mszalnickiej społeczności, wśród której - przypomnijmy - wyrosła i do której teraz po latach wraca.

-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
06.07.2015


Wyprawka szkolna

Dokładne informacje na stronie

Wniosek o przyznanie dofinansowania zakupu podręczników dla ucznia klas III na rok szkolny 2015/2016.-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
20.06.2015


W dniu 21 czerwca br. na terenie naszej szkoły odbędzie się Piknik Rodzinny.

Zapraszamy od godziny 15.00

W programie malowanie twarzy, występy artystyczne, loteria fantowa, konkursy, zawody sportowe i wiele innych atrakcji. Na zakończenie, zabawa taneczna przy muzyce zespołu muzycznego " Twist".


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
31.05.2015


W tym roku Dzień Dziecka wypada w poniedziałek
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto nie tylko dla małych dzieci, ale dla całych rodzin.
W 1952 roku The International Union for Protection of Childhood - organizacja działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie, zaproponowała umieszczenie w kalendarzu nowego święta - Dnia Dziecka - pozostawiając poszczególnym krajom dowolność wyboru daty. W Polsce, Czechach i na Słowacji i Ukrainie Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca.
Za inicjatora Dnia Dziecka uważa się m.in. Światową federację Kobiet Demokratycznych. W 1949 roku uznała, że ochrona dzieci przed złem, jakie spotyka je ze strony dorosłych, jest na tyle ważną sprawą, że należy to zaakcentować. Nie wszędzie Dzień Dziecka ma miłe konotacje. W Paragwaju nawiązuje do bitwy a Acosta Nu (16 sierpnia 1869 r.), w której zginęło wiele dzieci.
Dzień Dziecka jest obchodzony podobnie na całym świecie, niezależnie od daty - to dzień, kiedy dzieci dostają drobne upominki i spędzają czas ze swoimi rodzicami: w zoo, parku, na placu zabaw.
W polskich szkołach w tym dniu często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych, a od ponad 20 lat tego dnia w Warszawie spotyka się Sejm Dzieci i Młodzieży.
Dzień Dziecka zazwyczaj kojarzy się wszystkim z radością, zabawą i prezentami. Z tej okazji organizowanych jest też wiele imprez dla najmłodszych. Warto jednak przy tej okazji zastanowić się nie tylko nad komercyjną stroną tego wydarzenia, a pomyśleć przez chwilę o sytuacji i problemach dzieci na świecie. Taka bowiem była pierwotna idea tego święta.

Wśród uczniów naszej szkoły przeprowadziliśmy sondę nt. "Mój wymarzony Dzień Dziecka".

A oto jej wyniki.-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
20.05.2015


30 kwietnia 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się XXV Gminny Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV: Gabrysia Biskupska, Kuba Grybel i Paweł Kunicki. Za prezentację utworów "Zielony pies" M. Kapelusz i "W królestwie kotów" L.J. Kerna Gabrysia otrzymała II miejsce w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy!

20 maja 2015 roku uczniowie klas I-III gimnazjum wzięli udział w szkolnych eliminacjach do Konkursu Ortograficznego, który odbędzie się 29 maja br. w Królowej Górnej.
Gimnazjaliści, którzy zgłosili się do konkursu, napisali specjalnie dyktando.

Oto reprezentacja naszego gimnazjum:
Aleksandra Kiełbasa kl. III (I miejsce)
Karolina Kowalik kl. II (II miejsce)
Weronika Kosakowska kl. II (III miejsce)


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
04.05.2015


KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY !!!

XXV Gminny Konkurs Plastycznego na rok 2015 rok.

Temat konkursu:

"Śniło mi się, że."

Komisja Artystyczna w składzie :
Marta Kocemba - nauczyciel - plastyk
Kazimierz Ogorzałek - dyr. GOK
Grażyna Michalik - instruktor

W kategorii I:
I miejsce otrzymała Klaudia Woźniak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kamionce Wielkiej
II miejsca zdobyła Martyna Dadał ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej
III miejsce otrzymała Magdalena Kiełbasa ze Szkoły Podstawowej w Mszalnicy
W tej kategorii Komisja przyznała wyróżnienie dla Kingi Chruślickiej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kamionce Wielkiej.

W kategorii II:
I miejsce otrzymała Emilia Rumin ze Szkoły Podstawowej w Jamnicy
II miejsca zdobyła Wiktoria Mucha ze Szkoły Podstawowej w Jamnicy
III miejsce otrzymała Julia Górka ze Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy
W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Kinga Stanek ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej.

W kategorii III:
I miejsce zdobyła Dominika Skrzypiec z Gimnazjum Publicznego Nr 1 w Kamionce Wielkiej
II miejsce otrzymała Kinga Kiełbasa z Gimnazjum Publicznego w Mszalnicy
III miejsce zdobyła Monika Marszałek z Gimnazjum Publicznego Nr 1 w Kamionce Wielkiej


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
04.05.2015


W kwietniu br. w szkole podstawowej i gimnazjum zakończyła się ewaluacja. Raport dostępny na stronie

Raport dostępny na stronie-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
20.04.2015


W dniach 21,22,23 kwiecień 2015 r. w całej Polsce i w naszej szkole będą się odbywały egzaminy gimnazjalne.

W związku z tym na podstawie zarządzenia dyrektora szkoły są to
dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla UCZNIÓW GIMNAZJUM.

Dokładne terminy egzaminów:

a. część humanistyczna - 21 kwietnia 2015 r. (wtorek)
-- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00
-- z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

b. część matematyczno-przyrodnicza - 22 kwietnia 2015 r. (środa)
-- z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00
-- z zakresu matematyki - godz. 11:00

c. język obcy nowożytny - 23 kwietnia 2015 r. (czwartek)
-- na poziomie podstawowym - godz. 9:00
-- na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00

Więcej informacji na stronie-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
07.04.2015


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież Zapobiega Pożarom"

W Zespole Szkół w Mszalnicy odbył się coroczny Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. W konkursie wystartowało 18 uczniów Szkoły Podstawowej i 7 uczniów Gimnazjum.
Zwycięzcami okazali się:

Szkoła Podstawowa (I grupa wiekowa):
Faustyna Kruczek kl. IV
Wiktoria Kiełbasa kl. VI

Gimnazjum (II grupa wiekowa):
Mariusz Kiełbasa kl. III G
Łukasz Główczyk kl. I G

Etap Gminny OTWP odbył się w Mystkowie, wzięli w nim udział zdobywcy I i II miejsca w szkołach w poszczególnych grupach wiekowych.
Ponadto w III grupie wiekowej (szkoła średnia) udział wziął członek MDP w Mszalnicy, Roman Michalik.

Do kolejnego etapu powiatowego który odbywać się będzie w PSP nr. 1 w Nowym Sączu, zakwalifikował się
Roman Michalik.

Serdecznie gratulujemy!-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
31.03.2015


W środę 1 kwietnia 2015r. szóstoklasiści przystąpią do sprawdzianu, który będzie się składał się z dwóch części:
godz. 9.00 - I część język polski i matematyka
godz. 11.45 - II część język angielski

Uczniów klas szóstych obowiązuje: strój galowy, legitymacja szkolna, długopis z czarnym wkładem i przybory geometryczne (linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel, ołówek, gumka). Nie wolno używać korektorów (zmazików), kalkulatorów. Nie wolno także ?przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych?

ŻYCZYMY WAM POWODZENIA!

DLA KLAS I-V DZIEŃ 1 KWIETNIA JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH.


-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-
24.03.2015


Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół w Mszalnicy w roku szkolnym 2015/2016-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-

W dniach od 9 marca do 20 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Mszalnicy zostanie przeprowadzona ewaluacja przez zespół wizytatorów Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Rodzice będą mogli wypełniać ankiety na temat pracy szkoły.

-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-

"Dzień jabłka"

W piątek w ramach akcji "Żyj smacznie i zdrowo" obchodziliśmy dzień jabłka. Na przerwach samorząd szkolny częstował uczniów i nauczycieli jabłkami, aby motywować wszystkich do zmiany swojej diety na bardziej zieloną, a co za tym idzie- zdrowszą. Akcja, która miała na celu edukację w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków spotkała się ze sporym uznaniem dzieci, młodzieży gimnazjalnej i wszystkich nauczycieli.-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-

W czwartek 12 lutego br. w szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory . Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Najpierw młodsi uczniów klas 0-III, a po południu starsi uczniowie klas IV-VI i gimnazjum przy dźwiękach muzyki bawili się podczas zabawy karnawałowej. Dla każdego nie zabrakło poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców . Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale bardzo zadowoleni.

-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-

"Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"

Już od samego rana w czwartek w naszej szkole rozchodził się zapachach świeżo upieczonych pączków i faworek. Dzięki rodzicom i opiekunce samorządu szkolnego mogliśmy się delektować tymi słodkościami. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Zatem wszyscy pracownicy i uczniowie szkoły nie chcieli kusić losu...

Dzień Bezpiecznego Internetu

10 lutego, w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane pod hasłem "Razem tworzymy lepszy Internet" ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego Internetu. Wszyscy uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji. Młodsze klasy szkoły podstawowej układali krótkie hasła reklamowe, starsze klasy tworzyli plakaty a gimnazjaliści prezentacje multimedialne. Wspólnie wypracowane zasady korzystania bezpiecznie z Internetu znalazły odzwierciedlenie w gazetce i plakacie wywieszonym na korytarzu szkolnym. Podsumowanie akcji odbyło się na apelu. Wszyscy uczniowie zwrócili uwagę z jednej strony na pozytywne aspekty korzystania z sieci a z drugiej na ogromne niebezpieczeństwo jakie czai się w sieci na nieświadomych młodych ludzi.
Szkolni organizatorzy bardzo dziękują za ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli.


We wtorek tj 10 lutego 2015 r. o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów kl. 1-6 szkoły podstawowej w tym prelekcja na temat
"Jak motywować dziecko do nauki".OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

Młodzież zapobiega pożarom 2015

W dniu 10.02.2015 (wtorek) odbędzie się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap szkolny.

Uczniowie którzy zgłosili się do turnieju proszeni są o odbiór materiałów szkoleniowych u Pana Pawła Marszalka (proszę o przyniesienie pamięci zewnętrznej w celu skopiowania tych materiałów).

Uczniowie którzy uzyskają pierwsze i drugie miejsce kwalifikują się do etapu gminnego OTWP.

KONKURS PLASTYCZNY

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Tematem pracy jest:

"Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga"

Konkurs w kategoriach:
Grupa I - uczniowie klas 1 - 3 szkół podstawowych
Grupa II - uczniowie klas 4 - 6 szkół podstawowych
Grupa III - uczniowie gimnazjum

Najlepsze prace dostają się do turnieju powiatowego. Przewidziano atrakcyjne nagrody.

Wszelkie zapytania odnośnie konkursu i turnieju proszę kierować do pana Pawła Marszałka.

W czwartek 29 stycznia 2015 r. o godz.16.00 w naszej szkole odbędzie się prelekcja dla rodziców uczniów kl. I-III gimnazjum na temat:

"Planowanie kariery zawodowej".

Prelekcje poprowadzi pracownik powiatowego urzędu pracy w Nowym Sączu.


Nasze ukochane Babcie i drodzy Dziadkowie

W tym uroczystym dniu, chcielibyśmy podziękować Wam za czas, który poświęcacie swoim wnukom. za waszą pomoc, opiekę, radę dobre słowo.
To Wy odkrywacie przed nami tajemnice minionych lat. przekazujecie bogactwo swoich doświadczeń. wraz z naszymi rodzicami wskazujecie nam co jest w życiu najważniejsze, jak radzić sobie z trudnościami.
Jesteście dla nas BARDZO WAŻNI.

Tymi słowami rozpoczęliśmy uroczystość dnia Babci i Dziadka. To wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. Do przedstawienia jasełkowego przygotowanego przez szkolne koło Caritas wprowadzili nas najmłodsi uczniowie naszej szkoły 5-6 latki z oddziału przedszkolnego. Dzieci z starszych klas przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Występy uświetnił chór szkolny.

Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości i uśmiechu.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.


Poranek wigilijny

19 grudnia w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. Od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój, składający się m.in. z żywej, pachnącej lasem choinki ubranej ręcznie robionymi ozdobami i tradycyjnej szopki, pachnącej sianem.
Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Marszałek, która przekazała uczestnikom spotkania życzenia świąteczne oraz oficjalnie rozpoczęła wigilię szkolną. W części artystycznej uczniowie pod okiem pani Renaty Główczyk, pani Marzeny Pogwizd i ks. Proboszcza zaprezentowali tradycyjne jasełka. W pięknych strojach, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role. Obok Marii i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, spieszących do szopki pastuszków i królów. Aktorzy przypomnieli wszystkim sceny rozgrywające się w stajence betlejemskiej, tułaczkę Maryi i Józefa, pokłon pasterzy i monarchów. Stroje, świetna gra aktorów oraz pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich duże wrażenie.
Po Jasełkach wszyscy obecni złożyli sobie również życzenia i przełamali się opłatkiem. Po wspólnym kolędowaniu, świątecznych życzeniach i spędzonych radosnych chwilach rozeszliśmy się w doskonałych nastrojach, udając się na przerwę świąteczną, aby wrócić w nowym roku 2015 w pełni sił i z nową energią do pracy i do nauki.

Obchody 100 rocznicy śmierci Bł. Karoliny Kózkówny.

Obchody 100 rocznicy śmierci patronki naszej szkoły Bł. Karoliny Kózkówny rozpoczęliśmy już w miesiącu październiku 2014 r. W piątek 10 października wraz ze szkołami noszącymi imię bł. Karoliny uczniowie kl. III gimnazjum, V i VI kl. szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i dyrektor szkoły udali się do Zabawy do Sanktuarium Bł. Karoliny, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej sprawowanej przez kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Szostaka i księży przybyłych z uczniami. W Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2014 r. na terenie podwórka szkolnego posadzono sadzonkę gruszy odszczepionej od gruszy pod którą Karolina nauczała dzieci a otrzymanej w Zabawie podczas spotkania szkół noszącej imię Bł. Karoliny. W miesiącu różańcowym 29 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły poprowadzili w kościele parafialnym w Mystkowie różaniec poświęcony bł. Karolinie. Zgodnie z życzeniem kustosza sanktuarium w Zabawie w niedzielą 16 listopada miała miejsce w naszym kościele uroczysta msza św. poświęcona bł. Karolinie. Brali w niej udział wszyscy uczniowie i poczet sztandarowy szkoły. We wtorek 18listopada w szkole odbył się uroczysty apel. Przypomniano uczniom życiorys bł. Karoliny. Wyświetlono film z uroczystości nadania szkole podstawowej i gimnazjum imienia bł. Karoliny Kózkówny. Dokonano też podsumowania konkursów wiedzy i plastycznego o patronce szkoły. Zwycięskim uczniom wręczono nagrody. W dniu 4 grudnia uczniowie gimnazjum i wszyscy pracownicy szkoły w kinie Sokół wzięli udział w projekcji filmu pt. "Karolina". Uroczystości związane z Bł. Karoliną Kózkówną pozwoliły nam odkrywać na nowo tę wyjątkową postać szesnastoletniej dziewczyny wielkiego wzorca dla współczesnej młodzieży. Jesteśmy dumni, iż patronką naszej szkoły jest. Bł. Karolina Kózka.


Wyniki konkursu wiedzy.

Szkoła podstawowa
I miejsce - Karolina Porębska
II miejsce - Magdalena Pogwizd
III miejsce - Jolanta Kruczek

Gimnazjum
I miejsce - Aleksandra Kiełbasa
II miejsce - Anna Popiela
III miejsce - Natalia Kiełbasa


Wyniki konkursu plastycznego

Szkoła podstawowa
I miejsce - Julia Górka
II miejsce - Bartosz Chruślicki
III miejsce - Karolina Porębska

Gimnazjum
I miejsce - Dominika Górka
II miejsce - Patrycja Bochenek
III miejsce - Joanna Jasińska


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Konkurs plastyczny
"Ocalić od zapomnienia - Postać Józefa Piłsudskiego"

10 października 2014 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pn." Ocalić od zapomnienia - Postać Józefa Piłsudskiego" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Kultury w ramachrealizacji projektu pn "Rekonstrukcja Bitwy Marcinkowickiej 1914 połączona z przeprowadzeniem konkursu plastycznego dotyczącego lokalnych wydarzeń I wojny światowej oraz organizacją wystawy prac konkursowych." Konkurs plastyczny skierowany był do uczniów gimnazjów z trzech gmin /gmina Chełmiec, Grybów i Kamionka Wielka/ Komisja artystyczna w składzie : Janina Mróz, nauczyciel, plastyk, artysta ludowy, Paweł Terebka, nauczyciel przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, członek zarządu PTH o. w Nowym Sączu i Małgorzata Borek, dziennikarz RTK w Nowy Sączu jednomyślnie uznali, iż uczestnicy wykazali się twórczym zaangażowaniem oraz inwencją.

Wśród wyróżnionych zanalazła się uczennica naszago Gimnazjum Anna Pogwizd (kl.I).
Konkurs plastyczny
"DRZEWO - ARTYSTYCZNIE"

Dzieci i modzież Zespołu Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Mszalnicy wzięli udział w konkursie plastycznym "DRZEWO - ARTYSTYCZNIE" zorganizowanym przez Studio Spotkań Artystycznych w Nowym Sączu oraz Nadleśnictwo Stary Sącz. Projekt miał na celu organizację wystawy z okazji Święta Drzewa przypadającego 10. października.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi na ochronę drzew, uwrażliwienie młodego pokolenia na sztukę oraz czynne uczestnictwo w różnych projektach.
Konkurs podsumowano 15 listopada 2014r. w Centrum Kultury Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Wśród wyróznionych znalazła się uczennica Gimnazjum - Marzena Kiełbasa (kl.I)
Andrzejki 2014

W dniu 26.11.2014 r. w naszej szkole, zostały zorganizowane Andrzejki, które były połączone z dyskoteką szkolną. Głównym organizatorem tej imprezy był samorząd szkolny pod przewodnictwem pani Beaty Ptaszkowskiej. Uczniowie z klas gimnazjalnych, licznie pomagali w przygotowaniu wystroju sali, która była bardzo magiczna i nastrojowa. Przy wróżbach czuwali gimnazjaliści oraz nauczyciele. Dzięki rodzicom wszyscy mogli liczyć na dużo pysznych słodkości.Z zabawy nikt nie wychodził ze smutną miną, wszyscy byli bardzo radośni i świetnie się bawili.
Spotkanie z policjantami

19 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami z posterunku w Nawojowej. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się przez kilka dni na zajęciach na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w szkole, ale również w ruchu drogowym.

Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Podczas spotkania dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować samochodem, bawić się w domu i w szkole. pan policjant zwracał dużą uwagę na noszenie odblasków gdy idziemy po zmroku. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.

Spotkanie to będzie miało zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa. Teraz na pewno żaden uczeń nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą. Serdecznie dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie oraz zapraszamy ponownie.


Jak grać w piłkę

W dniu 15 października w naszej Szkole odbyło się szkolenie z przepisów gry w piłkę nożną, które przy wsparciu Wójta Gminy Kamionka Wielka pana Kazimierza Siedlarza zorganizowali członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Piłkarskich. Wykład przeprowadzony został przez licencjonowanych sędziów posiadających bogate doświadczenie szkoleniowe oraz uprawnienia do sędziowania najwyższych klas rozgrywkowych w Małopolsce. Uczniowie zostali zapoznani z sytuacjami na piłkarskich boiskach, które z punktu widzenia zwykłego kibica budzą spore kontrowersje. Wszystkie oczywiście zostały zgodnie z przepisami wyjaśnione. Przy okazji spotkania, Prezes Stowarzyszenia pan Krzysztof Ziaja wręczył pani Dyrektor Danucie Marszałek i nauczycielowi WF Piotrowi Pietruchowi pamiątkowe Dyplomy za "Widoczny wkład w popularyzację przepisów gry w piłkę nożną". Na zakończenie przeprowadzony został pisemny konkurs wiedzy z przepisów dla wszystkich uczestników. Wyniki: III miejsce: Dawid Kiełbasa z kl. VI SP, II miejsce Kacper Kościelniak z kl. II G i nieoczekiwanie zwycięzcą została Faustyna Kruczek z kl. IV SP. Najlepsza trójka otrzymała nagrody w postaci piłek do gry "w nogę".
Od pieszego do zmotoryzowanego

W dniu 5 listopada 2014 r. uczniowie klas I-III gimnazjum Zespołu Szkół w Mszalnicy wzięli udział w spotkaniu promującym bezpieczeństwo w ruchu drogowym w ramach realizowanego przez Fundację Bezpiecznie do celu projektu " Od pieszego do zmotoryzowanego". Spotkanie to prowadził przedstawiciel Fundacji Jarosław Mleczko.

Fundacja Bezpiecznie do celu, zajmuje się społeczną kampanią na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród jego najmłodszych uczestników, kształtowaniem postawy świadomego, bezpiecznego przestrzegania przepisów prawa. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa. Przedstawiane przez prowadzącego zagadnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Konkurs wiedzy o naszej patronce dla wszystkich uczniów klas IV - VI, oraz I -IIIG, odbędzie się 6 listopada o godz 8 : 20.

Wszystkie informacje do konkursu znajdują się na stronie internetowej szkoły i w bibliotece szkolnej.

Dodatkowe informacje do konkursu


Gminny konkurs opowiadania bajek

Ciekawe prezentacje można było wysłuchać na kolejnej 23. edycji Gminnego Konkursu Opowiadania Bajek, który odbył sie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej.
III miejsca wywalczyły nasze uczennice Gabriela Biskupska za prezentacje bajki "Mysi królik i niedźwiedź", autor J.W. Grimm i Faustyna Kruczek która reprezentowała Świetlicę Wiejską w Mszalnicy za utwór "Roszpunka", autor bracia Grimm.

Serdecznie gratulujemy.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole14 października uczciliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Podczas akademii został zaprezentowany program artystyczny, w którym młodzież zaprezentowała jakże niezbędne pomoce edukacyjne. Część oficjalna rozpoczęła się od przemówienia Dyrektora Szkoły - Danuty Marszałek, która ciepłymi słowami złożyła serdeczne podziękowania i życzenia zebranym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce Dyrekcji kwiaty i podziękowania za trud włożony w kształtowanie młodego pokolenia. Spotkanie uświetnił program muzyczny wykonany przez chór szkolny.

W tym dniu w szczególny sposób wyróżniona została Pani Anna Poręba która z rąk wiceprzewodniczącego Rady Gminy - Pana Piotra Witka odebrała nagrodę Wójta Gminy.

Gratulujemy.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-W Dniu Nauczyciela (14.10.2014 r.) na terenie Zespołu Szkół w Mszalnicy w obecności całej społeczności szkolnej, księdza proboszcza parafii Mystków oraz Przewodniczącego Rady Gminy Kamionka Wielka została posadzona sadzonka gruszy, pod którą nauczała Bł. Karolina Kózkówna.
-+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+--+-W dniu 13 października br. nastąpiło podsumowanie konkursu pt. "What's on your T-shirt?" Poprzedziło go zorganizowanie w szkole wystawy ubrań, głównie podkoszulków i bluz, z napisami w języku angielskim. Uczniowie mieli za zadanie dowiedzieć, się, co znaczą te napisy, a następnie pochwalić się tą wiedzą na w obecności kolegów i nauczycieli. Wybrani losowo uczniowie w większości dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Nagrody główne - bony do sklepu Empik o wartości 50 zł - wywalczyli: Jola Kruczek z klasy VI, Monika Michalik z klasy V oraz Gabriela Biskupska z klasy IV. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne nagrody pocieszenia.


Pierwszy zjazd szkół i przedszkoli noszących imię bł. Karoliny Kózkówny

W piątek 10 października 2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie szkół i przedszkoli, które na swoją patronkę wybrały bł. Karolinę. Inicjatorami i organizatorami pierwszego zjazdu były Zespół Szkół w Rozdzielu oraz Zespół Szkół w Mszalnicy. Oprócz przedstawicieli tych placówek do Zabawy przybyły delegacje z Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Ilkowicach oraz Gimnazjum Publicznego w Wisłokach Wielkich. Spotkanie rozpoczęło się w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Zbigniew Szostak w koncelebrze z księżmi przybyłymi z uczniami z Rozdziela oraz Mszalnicy. Podczas homilii ks. Szostak zwrócił uwagę na witraż zatytułowany Nauczanie pod gruszą, ukazujący bł. Karolinę, która uczy dzieci, siedząc pod drzewem. Scena ta doskonale oddaje prostotę i skromność błogosławionej oraz troskę o innych. Na pamiątkę spotkania przedstawiciele szkół otrzymali sadzonki gruszy. Drzewa z pewnością staną się trwałym znakiem, przypominającym całym społecznościom o postawie bł. Karoliny. Kolejnym punktem programu był finał międzyszkolnego konkursu, którego uczestnicy recytowali najpiękniejsze wiersze dotyczące bł. Karoliny. I miejsce zajęła Weronika Jarosz z Woli Radłowskiej, II - Natalia Orzeł z Rozdziela, a III - Natalia Kumięga z Ilkowic. Pozostałymi uczestniczkami finału były Agnieszka Olszówka z Pilzna oraz Adrianna Kędroń z Mszalnicy (Adrianna wyrecytowała wiersz własnego autorstwa). Nagrodę za I miejsce ufundował ks. Szostak, pozostałe - dyrektor ZS w Mszalnicy. W Zabawie nie zabrakło również czasu na integrację oraz wymianę doświadczeń, uczniowie i nauczyciele z różnych szkół mogli lepiej się poznać, co na pewno zaowocuje dalszą współpracą. Po spotkaniu pielgrzymi wyruszyli do Wał - Rudy, wizyta w domu Kózków przybliżyła realia życia bł. Karoliny. Tutaj też zostały wręczone pamiątki spotkania szkół noszących imię bł. Karoliny Kózkówny, które ufundowała dyrektor Zespołu Szkół w Rozdzielu. Ponieważ dzień był wyjątkowo słoneczny i ciepły, uczestnicy zjazdu mogli podziwiać piękny las w Wał - Rudzie, niestety to ten las stał się świadkiem śmierci bł. Karoliny. Pielgrzymi głębiej przeżywali tragedię, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa. Wspólna modlitwa jeszcze bardziej zacieśniła więzi, a bł. Karolina, którą proszono o wstawiennictwo w niebie, na pewno będzie sprzyjać kolejnym tego typu przedsięwzięciom i czuwać nad szkołami, które wybrały ją na patronkę.
Napisz wiersz o Patronce!

Drodzy uczniowie!
Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy wiersz dotyczący bł. Karoliny. Najlepsze prace zostaną nagrodzone!
Zwycięzca konkursu weźmie udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 10 października w Zabawie i wygłosi tam swój utwór.
Podpisane prace przyjmuje p. Anna Poręba.
Termin składania prac: 30 września 2014

Biegi przełajowe

25 września 2014 r. przy pięknej pogodzie (zamówionej przez Pana Piotrka Pietrucha) i w pięknej scenerii wzgórza mszalnickiego odbyły się Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe, w których, udział wzięło 215 osób, ze wszysktich szkół gminy Kamionka Wielka. Ta rekordowa frekwencja przyczyniła się do bardzo wyrównanej, pięknej rywalizacji sportowej. Znakomita atmosfera rywalizacji przełożyła się również na wspaniałe wyniki. 17 uczniów z naszej szkoły zakwalifikowało się do powiatowych biegów przełajowych.

Lista osób zakwalifikowanych do powiatowych biegów przełajowych

W zawodach wystartowało łącznie 215 zawodników (SP + GIM).
Sędzia główny: Piotr Pietruch

Podziękowania należą się organizatorom za pełen profesjonalizm przygotowania imprezy, nauczycielom za opiekę i sędziowanie, ale przede wszystkim dzieciom i młodzieży.
Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
Powodzenia we wtorkowych zawodach powiatowych!!!

Projekt "Umiem pływać"

Rozpoczęła się realizacja projektu w ramach rządowego programu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". Program skierowany jest do uczniów klas III szkoły podstawowej. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych zajęciach z nauki pływania.
Realizatorem programu na naszym terenie jest Gmina Kamionka Wielka.
W projekcie uczestniczy 7 grup dzieci ze wszystkich Szkół Podstawowych z terenu Gminy Kamionka Wielka. Zajęcia odbywają się na Krytej Pływalni w Nowym Sączu.
To już drugi tydzień zajęć i dzieci bardzo chętnie biorą udział w proponowanych przez instruktorów grach, zabawach, co obrazują poniższe zdjęcia.

Koszty realizacji zadania: wejście na basen wynagrodzenie instruktora i transport grup opłacone zostaną po połowie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Gminę Kamionka Wielka.

Zajęcia z nauki pływania są dla dzieci całkowicie bezpłatne.
Ruszyła akcja "Żyj smacznie i zdrowo" 2014/2015

Po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Żyj smacznie i zdrowo". Lekcje z tym projektem to zasady żywieniowe podane w przystępnej formie. Przekonamy się, że wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by zapomnieć o zmęczeniu czy trudnościach z nauką oraz wzmocnić swoją odporność. W szkole i poza szkołą chcemy uczyć się, jak można żyć i smacznie i zdrowo.
Zaproszenie na spotkanie z rodzicami

W poniedziałek 22 września 2014r. odbędą się w naszej szkole spotkania z rodzicami wszystkich uczniów.

16.00 - spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły i nauczycielami w holu szkoły
16.30 - spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów
INFORMACJE O KONKURSIE "WHAT'S ON YOUR T-SHIRT?"

- Konkurs przeznaczony jest w zasadzie dla gimnazjalistów oraz uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, ale młodsze dzieci też mogą wziąć w nim udział, o ile czują się na siłach.
- Uczestnikiem konkursu zostaje każda osoba, która do końca września przyniesie do szkoły podkoszulek lub bluzę z angielskim napisem (zauważyłam, że macie tego mnóstwo:-). Te ubrania zostawiacie u mnie (oczywiście po konkursie one do was wrócą).
- Na początku października w szkole powstanie coś w rodzaju wystawy przyniesionych przez was ubrań. Uczestnicy konkursu będą mieli około dwa tygodnie, aby dowiedzieć się, co oznaczają napisy na WSZYSTKICH ubraniach z wystawy i jak się je poprawnie czyta.
- Mniej więcej w połowie października urządzimy podsumowanie konkursu: na specjalnym apelu wylosujemy spośród uczestników 3-5 osób (ich dokładna ilość zależy od hojności sponsorów :-). Ci uczniowie będą musieli odpowiedzieć na kilka moich pytań związanych z treścią napisów na ubraniach. Jeśli im się to uda - otrzymają nagrody, jeśli nie - "dolosujemy" kolejną osobę która spróbuje swoich sił. A wszystko po to, ABYŚCIE WIEDZIELI, CO NOSICIE - bo na razie różnie z tym bywa... :-))))

- Na koniec trzy bardzo ważne uwagi:
1. nie przyjmę ubrań z napisami o wulgarnej treści (to chyba jasne).
2. nie przynoście też napisów, które są po prostu nazwą marki i nic nie znaczą (np. House, Reserved itp.)
3. WSZYSTKIE UBRANIA PRZYNOSIMY WYPRANE, WYPRASOWANE I Z WIESZAKIEM.

Powodzenia i do zobaczenia!
Your English teacher (the favourite one :-)))

Izabela Biskupska
WYPRAWKA SZKOLNA

Uczniowie klas II, III i VI Szkoły Podstawowej

Wnioski o "wyprawkę szkolną 2014/2015" do pobrania w sekretariacie szkoły.
Termin złożenia wniosku: do 10 września 2014 r.
Dochód na jednego członka w rodzinie nie może przekroczyć 539 zł netto.

Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:
1. Zaświadczenia o zarobkach za miesiąc sierpień.
2. Zaświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego lub nakaz płatniczy.
3. Zaświadczenie o zasiłkach rodzinnych z Urzędu Gminy (Opieka Społeczna).
4. Osoby niepracujące - zaświadczenie z Urzędu Pracy.
5. Zaświadczenie o zasiłku dla bezrobotnych.
6. Stałe zasiłki z Pomocy Społecznej.
7. Alimenty i świadczenia alimentacyjne.
8. Dochody z działalności gospodarczej.
9. Pobierane stypendia o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
10. Inne dochody (np. praca sezonowa, dorywcza, za granicą).

SZCZEGÓŁYSTYPENDIUM

Wnioski o stypendium do pobrania w sekretariacie szkoły.
Termin złożenia wniosku: do 15 września 2014 r. w Urzędzie Gminy
Dochód na jednego członka w rodzinie nie może przekroczyć 456 zł netto.
Do wniosku należy dołączyć stosowne zaświadczenia z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (sierpień).

Nowy rok szkolny 2014/15 w szkole w Mszalnicy

Uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Zespole Szkół w Mszalnicy odbyły się według znanych od lat scenariuszy. Poranna Msza Święta w kościele parafialnym, następnie w szkole akademia: wprowadzono sztandary szkolne, odśpiewano hymn państwowy. Uczniów po wakacjach witała pani Dyrektor szkoły Danuta Marszałek . Jednakże, do tego scenariusza, włączono wyjątkowy punkt. Na emeryturę odeszła nauczycielka matematyki oraz wieloletnia zastępczyni dyrektora szkoły Zofia Kruczek. Dyrektor Danuta Marszałek żegnając panią Zofię nie mogła opanować wzruszenia, które na chwilę odebrało jej głos. Wzruszenia nie ukrywała też emerytowana juz nauczycielka.

Słowa podziękowania i życzenia na "nowej drodze życia" złożyli odchodzącej ze szkoły nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele rady rodziców i sami uczniowie.

Akademia zakończyła się krótkim programem artystycznym przygotowanym przez klasę 5.